wtorek, 09 czerwiec 2020 08:58

Matura w czasie pandemii

21+18+3 = liczba tegorocznych maturzystów, którzy przystąpili w dniu 8 czerwca 2020 r. do pierwszego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. I być może niektórym już się wydawało, że wraz z przekwitnięciem kasztanów ich szanse na napisanie egzaminu w tym roku minęły, to nic podobnego nie ma miejsca. Egzaminy właśnie ruszyły!

Tegoroczny egzamin dojrzałości odbywa się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym w całej Polsce. Wdrożone środki bezpieczeństwa w postaci maseczek, rękawic, płynów dezynfekujących oraz zachowanie dystansu społecznego to w tych dniach priorytety dla wszystkich szkół średnich. Pandemia zdaje się nie odpuszczać, maturzyści też! Punktualnie o wyznaczonej godzinie absolwenci stawili się na dziedzińcu szkoły na lekko ugiętych nogach – to efekt stresu, a może trochę też radości z tego, że nareszcie mogli się ponownie spotkać – by zmierzyć się z arkuszem na pierwszym egzaminie. Powitani przez Panią Dyrektor Dorotę Sokołowską, wstępnie poinstruowani o wprowadzonych obostrzeniach podczas egzaminu i pokrzepieni słowem sprawnie ruszyli do hali sportowej, gdzie po czynnościach organizacyjnych, krótko po godzinie 9 rozpoczęło się … . „Wesele” Wyspiańskiego – wybrzmiało ku radości tegorocznych abiturientów w jednym z tematów wypowiedzi pisemnej, ale nie tylko tam, bo utwór ten towarzyszył nam również 9 listopada 2019 r. podczas innego ważnego dla naszej społeczności dnia, który wciąż pamiętamy. To taki mały bonus dla zdających, mała rekompensata od losu za niedogodności z powodu pandemii?! 170 minut minęło jak z bicza strzelił, czas przewidziany na egzamin się skończył. Teraz trzymamy kciuki za wszystkich, w tym roku aż do sierpnia.